RPC20102JTP
Mfr.Part #
RPC20102JTP
Manufacturer
Kamaya
Description
RES 1K OHM 1/4W 5% 0805
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
1 kOhms
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%