FNPY1R000B
Mfr.Part #
FNPY1R000B
Manufacturer
VPG Foil
Description
RESISTOR SHUNT 1 OHM 0.1% 500W
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Specialized Resistors
Applications :
Composition :
Metal Foil
Impedance :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Power (Watts) :
500W
Product Status :
Active
Resistance :
1 Ohms
Temperature Coefficient :
±2.5ppm/°C
Tolerance :
±0.1%