B12KR50E
Mfr.Part #
B12KR50E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.5 OHM 10% 12W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
12W
Product Status :
Active
Resistance :
500 mOhms
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±10%