MTL1AR0200FE66
Mfr.Part #
MTL1AR0200FE66
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.02 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
20 mOhms
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±1%