CM-S6PC10
Mfr.Part #
CM-S6PC10
Manufacturer
Omron Automation
Description
SENSOR REED SW NO/NC CABLE LEADS
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Interlock Switches
Actuator Type :
Non-Contact
Approval Agency :
CE, cULus, TUV
Circuit :
DPST-NO/NC
Conduit Thread Size :
Current Rating (Amps) :
500mA (DC)
Features :
Holding Force :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Must Operate :
7mm
Must Release :
10mm
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Termination Style :
Cable Leads
Type :
Magnetic
Voltage - Supply :
Voltage Rating :
24VDC
Datasheets
CM-S6PC10
Manufacturer related products
Catalog related products
    SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS
    SWITCH SAFETY DPST-NC 5A 100V
    SWITCH SAFETY DPST-NO/NC 3A 240V