MDSR-10-30-35
Mfr.Part #
MDSR-10-30-35
Manufacturer
Littelfuse
Description
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Magnetic, Reed Switches
Capacitance :
0.2 pF
Circuit :
SPST-NO
Current - Carry :
1A (DC)
Current - Switching :
350mA (AC), 500mA (DC)
Height Above Board :
Mounting Type :
Through Hole
Operate Range :
30 ~ 35AT
Operate Time :
0.5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Power - Rated :
10W
Product Status :
Active
Release Range :
Release Time :
0.1 ms
Termination Style :
Axial
Type :
Glass Body Reed
Voltage - Switching AC :
140 V
Voltage - Switching DC :
200 V
Datasheets
MDSR-10-30-35
Manufacturer related products
    BUZZER 12V 63.2X64.3MM BRACKET
    BUZZER DUAL ALARM 12V
    BUZZER ALARM 24V
    BUZZER DUAL ALARM 24V
    BUZZER ALARM ELECT DUAL RATE 12V