RTAP2DW16W25NS
Mfr.Part #
RTAP2DW16W25NS
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 60V
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
25.00mm
Actuator Type :
Round (6mm Dia), Slotted
Angle of Throw :
22.5°
Circuit per Deck :
BCD
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Brass
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
150mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
12.60mm
Features :
Index Stops :
Continuous
Mounting Type :
Through Hole
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
Number of Positions :
16
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
60 V
Voltage Rating - DC :
60 V
Datasheets
RTAP2DW16W25NS
Manufacturer related products
Catalog related products
  • NKK Switches
    SWITCH ROTARY 3POS 0.4VA 28V
  • NKK Switches
    SWITCH ROTARY 2-6POS 0.4VA 28V
    SWITCH ROTARY 2-12POS 250MA 125V
    SWITCH ROTARY 2-8POS 2A 125V
    SWITCH ROTARY 2-6POS 250MA 125V