EVQ-PWBA15
Mfr.Part #
EVQ-PWBA15
Manufacturer
Panasonic
Description
SWITCH TACTILE SPDT 0.02A 15V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
1.50mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SPST-NO x 2
Contact Rating @ Voltage :
0.02A @ 15VDC
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Dust Proof
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force :
100/260gf
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Outline :
6.40mm x 6.20mm