100AWSP1T1B4M2RE
Mfr.Part #
100AWSP1T1B4M2RE
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Stock
780
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
12.70mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
Unthreaded
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
20 V
Voltage Rating - DC :
20 V
Datasheets
100AWSP1T1B4M2RE
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
100A Essentra Components 250 TAPERED CAP - OD RANGE: 135.4 -