200MSP1T2B2M7RE
Mfr.Part #
200MSP1T2B2M7RE
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Stock
497
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
5.33mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
Unthreaded
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
20 V
Voltage Rating - DC :
20 V