7201K12CQE
Mfr.Part #
7201K12CQE
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
18.59mm
Actuator Type :
Locking Lever
Bushing Thread :
1/4-40
Circuit :
DPDT
Current Rating (Amps) :
5A (AC/DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V
Datasheets
7201K12CQE
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
7201 Keystone Electronics Corp. 3,586 HEX STANDOFF #4-40 BRASS 7/8"
7201 SCS 117 SIGN ESD/STATIC 2"X2" 500PC
7201 Bourns, Inc. 35,000 SENSOR CURRENT 10A UNI TH
7201-05-1000 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 1A 5V
7201-05-1010 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 1A 5V
7201-05-1011 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 1A 5V
7201-05-1100 Coto Technology 84 RELAY REED SPST 1A 5V
7201-12-1000 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 1A 12V
7201-12-1001 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 1A 12V
7201-12-1010 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 1A 12V
7201-12-1011 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 1A 12V
7201-12-1100 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 1A 12V
7201-12-1101 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 1A 12V
7201-24-1000 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 1A 24V
7201-24-1010 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 1A 24V