5639AB3V
Mfr.Part #
5639AB3V
Manufacturer
APEM Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Stock
144
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
15.10mm
Actuator Type :
Locking Lever
Bushing Thread :
1/4-40
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
6A (AC), 4A (DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.50mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off-On
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V
Datasheets
5639AB3V
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
56391 Elesa USA Corporation 100 SFN+F, BREATHER CAPS, WITH AIR F
5639A APEM Inc. 35,000 SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
5639AB APEM Inc. 35,000 SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V