CT41001N020
Mfr.Part #
CT41001N020
Manufacturer
APEM Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPST 10A 125V
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
17.50mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
15/32-32
Circuit :
DPST
Current Rating (Amps) :
10A (AC), 15A (DC)
Features :
Sealed - Fully
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.20mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
28 V
Datasheets
CT41001N020
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
CT4100 Dialight 35,000 LINKING CABLE 4WAY PLUG 100MM