100AWSP3T1B1M1QE
Mfr.Part #
100AWSP3T1B1M1QE
Manufacturer
E-Switch
Description
100AWSP3T1B1M1QE
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
10.55mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
1/4-40
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
5A (AC/DC)
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off-On
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V
Datasheets
100AWSP3T1B1M1QE
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
100A Essentra Components 250 TAPERED CAP - OD RANGE: 135.4 -