M2012S3S2W30
Mfr.Part #
M2012S3S2W30
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
6.50mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
Unthreaded
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
6A (AC), 4A (DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V