7101K12CWZQE22
Mfr.Part #
7101K12CWZQE22
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Stock
25
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
18.59mm
Actuator Type :
Locking Lever
Bushing Thread :
1/4-40
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
5A (AC/DC)
Features :
Black Anodized
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V
Datasheets
7101K12CWZQE22
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
7101 Bourns, Inc. 35,000 CMC 600UH 1A 2LN TH
7101 SCS 43 SIGN ESD/STATIC 2.5"X1.88" 500PC
7101-05-1000 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 500MA 5V
7101-05-1001 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 500MA 5V
7101-05-1010 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 500MA 5V
7101-05-1011 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 500MA 5V
7101-05-1100 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 500MA 5V
7101-05-1110 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 500MA 5V
7101-1 Brady Corporation 35,000 B946 7101-1 BLK/WHT STY-1
7101-1-PK Brady Corporation 35,000 B946 7101-1 BK/WH STY-1 5PK
7101-12-1000 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 500MA 12V
7101-12-1001 Coto Technology 35,000 RELAY REED SPST 500MA 12V
7101-12-1010 Coto Technology 234 RELAY REED SPST 500MA 12V
7101-12-1011 Coto Technology 84 RELAY REED SPST 500MA 12V
7101-12-1100 Coto Technology 2,558 RELAY REED SPST 500MA 12V