LT-1516-114-012
Mfr.Part #
LT-1516-114-012
Actuator Length :
15.88mm
Actuator Type :
Paddle
Circuit :
SPST
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue/Red
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
28 V