LT-1524-710-024
Mfr.Part #
LT-1524-710-024
Actuator Length :
18.16mm
Actuator Type :
Standard Round
Circuit :
SPST-NC
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
28 V