11136AD2
Mfr.Part #
11136AD2
Manufacturer
APEM Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 125V
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
11.30mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
1/4-40
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
4A (AC/DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.50mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V
Datasheets
11136AD2
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
1113 Jacob 35,000 ENLARGER PG11 / PG13
1113 Pololu Corporation 45 14-PIN STACKING HEADER 2.54MM