PCS040-EF1319KS
Mfr.Part #
PCS040-EF1319KS
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
CURRENT SENSE TRANSF 40A 19200UH
Stock
300
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Current Sense Transformers
Current Rating (Amps) :
40 A
Current Ratio :
150:1
DC Resistance (DCR) :
1mOhm Primary, 2.25Ohm Secondary Max
ET (Volt-Time) :
381VµS
Frequency Range :
1MHz
Inductance :
19.2 mH
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
Termination Style :
Gull Wing
Turns Ratio - Primary:Secondary :
1:150
Type :
Invasive
Datasheets
PCS040-EF1319KS
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H