CT-0200-D10
Mfr.Part #
CT-0200-D10
Manufacturer
Littelfuse
Description
CURR SENSE XFMR 200:5 DONUT
Stock
1
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Current Sense Transformers
Current Rating (Amps) :
200 A
Current Ratio :
200:5
DC Resistance (DCR) :
ET (Volt-Time) :
Frequency Range :
Height - Seated (Max) :
Inductance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
Termination Style :
Wire Leads
Turns Ratio - Primary:Secondary :
Type :
Non-Invasive (Solid Core)
Datasheets
CT-0200-D10
Manufacturer related products
    BUZZER 12V 63.2X64.3MM BRACKET
    BUZZER DUAL ALARM 12V
    BUZZER ALARM 24V
    BUZZER DUAL ALARM 24V
    BUZZER ALARM ELECT DUAL RATE 12V
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H