CR8450-2000
Mfr.Part #
CR8450-2000
Manufacturer
CR Magnetics, Inc.
Description
CURR SENSE XFMR 200A IN-LINE
Manufacturer :
CR Magnetics, Inc.
Product Category :
Current Sense Transformers
Current Rating (Amps) :
200 A
Current Ratio :
2000:1
DC Resistance (DCR) :
73Ohm
ET (Volt-Time) :
Frequency Range :
20Hz ~ 1kHz
Inductance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Ratings :
Termination Style :
Wire Leads
Turns Ratio - Primary:Secondary :
Type :
Non-Invasive (Solid Core)
Datasheets
CR8450-2000
Manufacturer related products
    SENSOR REMOTE DC FOR CR5395
    TRNSF EX CRRNT SEN CR4395/CR7310
    TRANSDUCER VOLTAGE 24VDC
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H