VPS230-570
Mfr.Part #
VPS230-570
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 130VA CHAS MT
Stock
50
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 1.14A, Series 570mA
Height - Seated (Max) :
85.85mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
130VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
60.45mm L x 68.33mm W
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Voltage - Primary :
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 115V, Series 230V
Weight :
4.1 lbs (1.9 kg)
Datasheets
VPS230-570
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD