VPM18-1390
Mfr.Part #
VPM18-1390
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR TORO 25VA CHAS MT
Stock
13
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 2.78A, Series 1.39A
Height - Seated (Max) :
37.00mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
25VA
Primary Winding(s) :
Dual, Multiple Taps
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
84.00mm Dia
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Toroidal
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Voltage - Primary :
100V, 120V, 220V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 9V, Series 18V
Weight :
1.1 lbs (499 g)
Datasheets
VPM18-1390
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD