VPP16-1900
Mfr.Part #
VPP16-1900
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 30VA TH
Stock
4
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 3.8A, Series 1.9A
Height - Seated (Max) :
39.67mm
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
30VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
66.68mm L x 55.55mm W
Termination Style :
PC Pin
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Voltage - Primary :
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 8V, Series 16V
Weight :
1.2 lbs (544.3 g)
Datasheets
VPP16-1900
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD