VPL28-350
Mfr.Part #
VPL28-350
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 10.0VA CHAS
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
350mA
Height - Seated (Max) :
44.45mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
10.0VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
36.52mm L x 71.44mm W
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
3500Vrms
Voltage - Primary :
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
28V
Weight :
0.7 lb (317.51 g)
Datasheets
VPL28-350
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD