14A-20-36B40
Mfr.Part #
14A-20-36B40
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 1.12A, Series 560mA
Height - Seated (Max) :
41.28mm
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
20VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Single, Multiple Taps
Size / Dimension :
57.15mm L x 47.63mm W
Termination Style :
PC Pin
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
Voltage - Primary :
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 18V, Series 36V
Weight :
0.9 lb (408.23 g)
Datasheets
14A-20-36B40
Manufacturer related products
    CBL ASSY RP-SMA-UMCC 6"
    CBL ASSY SMA-UMCC JACK-I-PEX 3"
    CABLE ASSY 6" SMA FM TO I-PEX
    CBL ASSY RP-SMA-UMCC 3"
    CBL ASSY SMA-UMCC JACK-I-PEX 9"