FKS2D012201A00MSSD
Mfr.Part #
FKS2D012201A00MSSD
Manufacturer
WIMA
Description
CAP FILM 2200PF 20% 100VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
2200 pF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V