CDS19FD242JO3
Mfr.Part #
CDS19FD242JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP MICA 2400PF 5% 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
2400 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
500 V
Datasheets
CDS19FD242JO3
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 30.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 35.0MM
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL
Related products
Part Manufacturer Stock Description
CDS1 Apex Tool Group 35,000 1/4" DRIVE,3/16" SOCKET,6PT
CDS10 Eaton 35,000 FUSE CARTRIDGE 10A 600VAC
CDS100 Eaton 35,000 FUSE CARTRIDGE 100A 600VAC