0209.375MXP
Mfr.Part #
0209.375MXP
Manufacturer
Littelfuse
Description
FUSE GLASS 375MA 350VAC 2AG
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CE, cULus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
375 mA
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
0.58
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2AG, 5mm x 15mm
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Voltage Rating - AC :
350 V
Voltage Rating - DC :
Datasheets
0209.375MXP
Manufacturer related products
    BUZZER 12V 63.2X64.3MM BRACKET
    BUZZER DUAL ALARM 12V
    BUZZER ALARM 24V
    BUZZER DUAL ALARM 24V
    BUZZER ALARM ELECT DUAL RATE 12V