LSP10480S
Mfr.Part #
LSP10480S
Manufacturer
Littelfuse
Description
LIGHTING SURGE PROTECT 480V SCRW
Stock
352
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
TVS - Surge Protection Devices (SPDs)
Approval Agency :
CE, cURus, UL
Current - Discharge (Max) (8/20µS) :
20 kA
Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :
10 kA
Current - Short Circuit Rating (SCRR) :
Features :
Thermally Protected
Form :
Module Only
Mounting Type :
Screw
Number of Poles :
1
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Type :
Type 2
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :
510VAC
Voltage - Protection Level (VP) (2416) :
2.1 kV
Voltage - Protection Rating (VPR) :
Datasheets
LSP10480S
Manufacturer related products
    BUZZER 12V 63.2X64.3MM BRACKET
    BUZZER DUAL ALARM 12V
    BUZZER ALARM 24V
    BUZZER DUAL ALARM 24V
    BUZZER ALARM ELECT DUAL RATE 12V
Catalog related products
    LIGHTING SURGE PROTECT 277V SCRW
  • Thomas Research Products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
  • Thomas Research Products
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    SPD MOD 2P+0 150VAC TYPE 1+2