TISP3150F3SL
Mfr.Part #
TISP3150F3SL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
THYRISTOR 120V 120A RADIAL 3LEAD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
TVS - Thyristors
Capacitance :
50pF
Current - Hold (Ih) :
150 mA
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
35 A
Current - Peak Pulse (8/20µs) :
120 A
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
2
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Product Status :
Obsolete
Voltage - Breakover :
150V
Voltage - Off State :
120V
Voltage - On State :
3 V