MHP-TAC15-12-77N
Mfr.Part #
MHP-TAC15-12-77N
Manufacturer
Littelfuse
Description
THERMOSTAT 77DEG C SPST-NC STRAP
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thermal Cutoffs (Thermal Fuses and Breakers)
Approval Agency :
Current Rating (Amps) :
25 A
Holding Temperature :
Maximum Temperature Limit :
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Rated Functioning Temperature :
77°C (171°F)
Reset Temperature :
40°C (104°F)
Type :
Breaker
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
12
Datasheets
MHP-TAC15-12-77N
Manufacturer related products
    BUZZER 12V 63.2X64.3MM BRACKET
    BUZZER DUAL ALARM 12V
    BUZZER ALARM 24V
    BUZZER DUAL ALARM 24V
    BUZZER ALARM ELECT DUAL RATE 12V
Catalog related products
  • Cantherm
    TCO 250VAC 10A 100C (212F) AXIAL
  • Cantherm
    TCO 250VAC 10A 128C (262F) AXIAL
    TCO 250VAC 10A 84C (183F) AXIAL
    TCO 250VAC 10A 119C (246F) AXIAL