IPDSB-HD15M-SC
Mfr.Part #
IPDSB-HD15M-SC
Manufacturer
Sure-Seal
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15POS PNL MNT
Stock
100
Manufacturer :
Sure-Seal
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Sub, High Density
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Contact Type :
Signal
Current Rating (Amps) :
2A
Features :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock
Ingress Protection :
IPX8 - Waterproof
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
15
Number of Rows :
3
Primary Material :
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Shell Size, Connector Layout :
1 (DE, E) High Density
Termination :
Solder Cup
Datasheets
IPDSB-HD15M-SC
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP