RD50M000E3C
Mfr.Part #
RD50M000E3C
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 50POS
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Connector Style :
D-Sub
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Contact Type :
Signal
Features :
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
50
Number of Rows :
3
Primary Material :
Product Status :
Active
Shell Finish Thickness :
Shell Material, Finish :
Steel, Cadmium Plated
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D)
Datasheets
RD50M000E3C
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS