FFC3A20-10-G
Mfr.Part #
FFC3A20-10-G
Manufacturer
GCT
Description
10W, 1MM FFC CON, VERT, H5.5MM,
Manufacturer :
GCT
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Cable End Type :
Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Pick and Place Cap, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Locking Feature :
Slide Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
125V