FS1-R38-2000
Mfr.Part #
FS1-R38-2000
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN QSFP RCPT 38POS SLD R/A SMD
Manufacturer :
Product Category :
Pluggable Connector Assemblies
Connector Style :
Receptacle
Connector Type :
QSFP
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Features :
Board Guide
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
38
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Datasheets
FS1-R38-2000
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Molex
    CONN SATA PLUG 7POS SLD R/A SMD
    CONN SFP RCPT 20POS SLD R/A SMD
  • Molex
    CONN SATA HEADER 7POS SLD SMD