924517-28-14-I
Mfr.Part #
924517-28-14-I
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0µin (0.25µm)
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
2.5A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
14
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Row Spacing - Mating :
Shrouding :
Unshrouded
Style :
Board to Board
Termination :
Solder
Voltage Rating :
Datasheets
924517-28-14-I
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
9245 Littelfuse 35,000 SWITCH P-P MOM NO 2POS CAP