KRF35-10-90GR
Mfr.Part #
KRF35-10-90GR
Manufacturer
Elpress Inc.
Description
BATTERY LUG 90 35 MM M10 2 AWG
Stock
500
Manufacturer :
Elpress Inc.
Product Category :
Rectangular Connectors
Color :
Features :
UL Listed
Insulation :
Non-Insulated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Stud/Tab Size :
M10 Stud
Terminal Style :
Terminal Type :
Ring, Tubular
Termination :
Crimp
Wire Gauge :
2 AWG
Datasheets
KRF35-10-90GR
Manufacturer related products
    BATTERY LUG 16 MM M6, 6 AWG
    BATTERY LUG 16 MM M6, 6 AWG
    BATTERY LUG 16 MM M10, 6AWG 3/8
    BATTERY LUG 16 MM M5, 6 AWG #10
    BATTERY LUG 25 MM M8 4 AWG 5/16
Catalog related products
  • Panduit Corporation
    CONN TERM RECT LUG 6-14 AWG #1/4
  • Panduit Corporation
    CONN TERM RECT TONG 8 AWG #5/16