STB20150C
Mfr.Part #
STB20150C
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK
Stock
800
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150 µA @ 150 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 10 A
Datasheets
STB20150C
Manufacturer related products
    TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMA
    TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB
    TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB
    TVS DIODE 5VWM 17.5VC SOT23-6
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23