BAT1000TA
Mfr.Part #
BAT1000TA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOT23-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
175pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 30 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
12 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500 mV @ 1 A
Datasheets
BAT1000TA
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB