CDBM120-HF
Mfr.Part #
CDBM120-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A MINISMA
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
120pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 20 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-50°C ~ 125°C
Package / Case :
SOD-123T
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Mini SMA/SOD-123
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500 mV @ 1 A
Datasheets
CDBM120-HF
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 18.6V 0402/SOD923
    TVS DIODE 3.3VWM 14.1VC 0402
    TVS DIODE 3.3VWM 10.4VC 0402
    TVS DIODE 3.3VWM 6.2VC 0402C
    TVS DIODE 5VWM 12.5VC SOD523
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB