ZPY11-TAP
Mfr.Part #
ZPY11-TAP
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 11V 1.3W DO41
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 8.5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
3 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
175°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max :
1.3 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
11 V
Datasheets
ZPY11-TAP
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
ZPY1 Diotec Semiconductor 5,000 DIODE ZENER 1V 1.3W DO41
ZPY1 Diotec Semiconductor 35,000 ZENERDIODE,DO-41,0.77V,1.3W,5%
ZPY10 Diotec Semiconductor 5,000 DIODE ZENER 10V 1.3W DO41
ZPY10 Diotec Semiconductor 35,000 ZENERDIODE,DO-41,10V,1.3W,5%