S4010LS2TP
Mfr.Part #
S4010LS2TP
Manufacturer
Littelfuse
Description
SCR 400V 10A TO220AB-L
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200 µA
Current - Hold (Ih) (Max) :
6 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A, 100A
Current - Off State (Max) :
5 µA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
6.4 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
10 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
TO-220-3 Isolated Tab
Product Status :
Active
SCR Type :
Sensitive Gate
Supplier Device Package :
TO-220AB-L
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
800 mV
Voltage - Off State :
400 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6 V
Datasheets
S4010LS2TP
Manufacturer related products
    BUZZER 12V 63.2X64.3MM BRACKET
    BUZZER DUAL ALARM 12V
    BUZZER ALARM 24V
    BUZZER DUAL ALARM 24V
    BUZZER ALARM ELECT DUAL RATE 12V