Q8010NH2TP
Mfr.Part #
Q8010NH2TP
Manufacturer
Littelfuse
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 10A TO263
Stock
684
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Configuration :
Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
110A, 120A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
10 A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
TO-263 (D²Pak)
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3 V
Voltage - Off State :
800 V
Datasheets
Q8010NH2TP
Manufacturer related products
    BUZZER 12V 63.2X64.3MM BRACKET
    BUZZER DUAL ALARM 12V
    BUZZER ALARM 24V
    BUZZER DUAL ALARM 24V
    BUZZER ALARM ELECT DUAL RATE 12V