RM3003S6
Mfr.Part #
RM3003S6
Manufacturer
Rectron USA
Description
MOSFET N&P-CH 30V 3.5/2.7A SOT23
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3.5A (Ta), 2.7A (Ta)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
FET Feature :
Standard
FET Type :
N and P-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
210pF @ 15V, 199pF @ 15V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Power - Max :
1.2W (Ta)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
58mOhm @ 3.5A, 10V, 100mOhm @ 2.7A, 10V
Supplier Device Package :
TSOT-23-6
Vgs(th) (Max) @ Id :
1.3V @ 250µA, 2.5V @ 250µA
Datasheets
RM3003S6
Manufacturer related products
    TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC DO214AC
    TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC DO41
    TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC 1.5KE
    TVS DIODE 300VWM 482VC DO214AB
    TVS DIODE 50.3VWM 69.4VC DO214AC
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26