APTC60AM45T1G
Mfr.Part #
APTC60AM45T1G
Manufacturer
Microchip Technology
Description
MOSFET 2N-CH 600V 49A SP1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
49A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
FET Feature :
Standard
FET Type :
2 N-Channel (Half Bridge)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7200pF @ 25V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SP1
Power - Max :
250W
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
45mOhm @ 24.5A, 10V
Supplier Device Package :
SP1
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.9V @ 3mA
Datasheets
APTC60AM45T1G
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26