IXYN150N60B3
Mfr.Part #
IXYN150N60B3
Manufacturer
Littelfuse
Description
IGBT
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Current - Collector (Ic) (Max) :
250 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
750 A
Gate Charge :
260 nC
IGBT Type :
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Power - Max :
830 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
88 ns
Supplier Device Package :
SOT-227B
Switching Energy :
4.2mJ (on), 2.6mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
27ns/167ns
Test Condition :
400V, 75A, 2Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.2V @ 15V, 150A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V
Datasheets
IXYN150N60B3
Manufacturer related products
    BUZZER 12V 63.2X64.3MM BRACKET
    BUZZER DUAL ALARM 12V
    BUZZER ALARM 24V
    BUZZER DUAL ALARM 24V
    BUZZER ALARM ELECT DUAL RATE 12V