14STRGRAGXL250
Mfr.Part #
14STRGRAGXL250
Manufacturer
Remington Industries
Description
HOOK-UP STRND 14AWG GRAY 250'
Stock
49
Manufacturer :
Remington Industries
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up, Automotive
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
19/27
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Material :
Polyethylene (XLPE)
Jacket Color :
Gray
Operating Temperature :
125°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
60V
Wire Gauge :
14 AWG
Datasheets
14STRGRAGXL250
Manufacturer related products
    #2BTRYCBL: BLA 60"L, 5/16" LUGS
    #2BTRYCBL: RED 60"L, 5/16" LUGS
    #2BTRYCBL: BLA 60"L, 3/8" LUGS
    #2BTRYCBL: RED 60"L, 3/8" LUGS
    #4BTRYCBL SET: 60"L, 3/8" LUGS
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
14STANDARD_TUBE_SET TubeDepot 35,000 VAC TUBESET AUDIO RESEARCH GSPRE