FLDWC0311-24-5
Mfr.Part #
FLDWC0311-24-5
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description
HOOK-UP DL STRND 24AWG GREEN 1'
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/36
Features :
Chemical Resistant
Jacket (Insulation) Material :
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket Color :
Green
Operating Temperature :
-45°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3584
Voltage :
600V
Wire Gauge :
24 AWG